Здравейте Дами,
Преди седмица ви споменах за една моя инвестиция, която силно се надявам да оправдае цената си и да даде очаквания от мен резултат. Проблемите с обезкосмяването и красивата гладка кожа вълнуват всяка жена. Манията ми по гладката, да не се вманиачавам, бебешка кожа, ме доведоха до решението на този етап да отделя средстава и да опитам един от вариантите за трайно обезкосмяване на тялото. Да си призная, четох и рових много по темата, за да добия по-ясна представа, коя е най-правилната манипулация за моя цвят и тип кожа. Естествено, раздвоението ми се спира на популярната и почти с отлични отзизви – лазерна епилация и другият вариант IPL фотоепилацията. За да бъда честна, основната причина, поради, която избрах да инвестирам в домашен фотоепилатор, бе успокоението ми, че ще бъде използван във всички желани зони и от мен и моя съпруг. Основен аргумент за покупката на този продукт, че ще бъде оправдано използван и от двама ни. Безспорно уредите за домашна фотоепилация са удобни, понеже може да се ползват по всяко време, а най-хубавото е, че спестяват значителна сума пари (цените на тези продукти варират най-общо между 300 и 700 лева).
Друга важна причина, която спечели вниманието ми, бе удобството и комфорта, който ми осиурява този фотоепилатор, използван в домашни условия, гарантиращ спокойстие на по-срамежливата част от нас. Моделът, на който се спрях е IPL HomeLight Babyliss G932E с 50.000 пулсации и 5 настройки на интензивност.
Фотоепилаторите за домашно ползване са с много по-нисък интензитет от салонните уреди, именно с цел да са безопасни за хората, които може да сгрешат настройките. Ако при специалист са необходими 6-7 процедури, в къщи те ще са минимум 20. Използването на фотоепилатор е безопасно за здравето, само ако стриктно спазваме някои основни правила:
*Фотоепилацията действа посредством интензивна пулсираща светлина. Енергията се концентрира в пигмента на косъма – меланин, което води до разрушаване на луковицата. Това въздействие е в състояние да прекрати растежа на космите в някои зони.
#1. Преди и след фотоепилацията не бива да излгаме кожата си на прякото въздействие на слънцето. Причината се крие в това, че UV лъчите спомагат за отделяне на цветния пигмент меланин, който по време на фотоепилацията бива погълнат.
#2. Зоната, която обработваме трябва да бъде гладко обръсната.
#3. Не нанасяйте преди фотоепилацията никакви кремове, лосиони или други козметични продукти върху кожата си.
#4. Важно е да бъдем особено внимателни, когато третираме бикини зоната, тъй като мястото е деликатно и чувствително и може лесно да бъде изгорено.
#5. Не повтаряйте зоните, които вече сте обработили, защото това може да ги нарани или изгори.
Аз направях своята първа процедура, като в указанието към фотоепилатора, бе показаха примерна схема на честотата и необходимия минимален брой процедури.
За целта, преди да започна своята домашна манипулация, прецених своя цвят кожа, за да установя каква ще бъде началната степен на фотоимпулсите, с които де започна. Изготвих си календар, в който да следя процедурите си, като в указанията бе обяснено, че първите 4 процедури, трябва да се извършат в рамките на всеки 2 седмици, а оставащите всеки месец.
Важно е да знаем, че космите имат три фази на растеж, които се сменят през различни периоди от време в различните части от тялото, а процедурата повлиява само космите в една от фазите на растеж (анагенната), в която коренът на косъма е добре оформен.
По време на фазата на растеж нивото на пигмент във фоликулата е в своето най-високо равнище. Това именно е и фазата, в която космите се поддават на третиране със интензивна импулсова светлина (IPL).
Във фазата на обратно развитие космената луковица започва да се свива. Фоликулите, които се третират по време на тази фаза ще изискват повторно третиране, но израстналите косми ще са по-тънки и светли.
Последната фаза е тази на покой. При нея реално не присъства косъм във фоликула и следователно няма пигмент. Третирането на космите, които са в тази фаза няма резултат. това е причината една процедура да не бъде достатъчна, за да се постигне окончателно обезкосмяване. Необходими са средно 6 процедури, извършвани през интервал от няколко месеца. Точният брой процедури и интервалът между тях, зависят от третираната зона.
Ще продължавам да ви държа в течение, в близките месеци, и да докладвам какъв ще бъде резултатът, надявам се да има такъв… 🙂