Думата, която най-добре би ме описала – това е КОЛОРИТ!
Защото просто цвят, емоция и широка усмивка не стигат! Но вижте, КОЛОРИТЪТ, съдържа в себе си всичко. Споделяйки това, днес ви отвеждам на най-колоритното място, което наскоро сме посещавали. Наблюдавам го от няколко години и следя проекта на артистичнито дуо Венци и Катаржина Пирянкови.
Чували ли сте за “МоМа” – Modern Museum Of Art?! Днес Ню ЙОРК се “премества” в една необичайна открита галерия, която сблъсква модерното изкуство с традиционния бит и култура, леко позабравен в нашите села. Сигурна съм, че сте виждали атрактивните изрисувани дувари в село Старо Железаре. Селото, в което популярни художествени творби и портрети на известни личности оживяват, интерпретирани от полски артисти. Фестивал, в продължение на идеи и проекти “Изкуство за социална промяна” и “Селото на персонажите” .
И така това китно и прекрасно българско селце край Пловдив, само с 430 души население се радва на нестихващ интерес. Инициаторите на проекта вярват, че това малко село населено предимно със стари хора, “все още крие множество ценности погребани емоции и уроци, които да предаде на хората от големия град”.
Отлагахме посещението, защото ми се искаше момичетата да пораснат, за да събудим интереса им повече. Преди да се разходим в селото посетихме “Дома на традициите”, където вежливо и топло ни посрещна координаторката на музея, която въпреки, че току-що бе изпратила два класа ученици, дошли на специално посещение, вълнуващо успя да сподели и на нас всичко, което ще видим в музея. Разсъждавайки върху това – съзнавате ли, ако бяхме на друго място и в друга ситуация какво щяхме да чуем. Вероятно дежурното обяснение “Ох, тъкмо приключих с една голяма група деца. Тук работим със записване….” А жената благо се усмихна и ни покани сякаш в дома си, като детайлно ни разказа всичко за традициите и това колко хубаво е да ги познаваме и пазим.
Това вероятно е вдъхновило семейството на Катаржина и Венцислав Пирянкови – художници, куратори и преподаватели в полския град Позан. Самият Венцислав е от Старо Железаре и превръща родната си къща в арт център и лятна къща за артисти. Всяко лято негови студенти от университета по изящни изкуства преобразяват селото превръщайки го в “Арт стрийт вилидж фестивал” .
Музеят на модерното изкуство е начин изкуството да влезе в живота. Би могъл да бъде възприеман като СОЦИАЛЕН КОЛАЖ, създаден от различни части от реалността.
Баба Велика, дядо Иван, Шабан, Янко и Али от ромския квартал са истински жители на селото, които имат уникалната възможност да се запознаят с часовниците на Салвадор Дали, селските картини на Шагал, Мерилин Монро и Уорхол, колелото на Дюшан, белия квадрат на бял фон от Малевич.
И така, оказва се, че 2018-та година влиза в историята на изкуството с първия официален отдел на нюйоркския MoMA в българското селото Старо Железаре. Всички най-големи произведения на изкуството от колекцията на MoMA са достъпни в открита галерия в селото. Горещо препоръчвам ако имате път в района, задължително да го посетите. Има специална енергия. Чисто, спретнато и супер уютно селце с благи хора. От онези най-скъпите ни, които ни отгледаха под чаршията. Любимите баби и дядовци, които ни гледаха всяко лято на село. Правеха най-вкусната лютеница и ни позволяваха да оставаме до късно навън. Криеницата и дървените лагерници бяха задължителни и най-вълнуващи. Поне аз помня моето село така ….. А вие?!