В днешния хиперконсуматорски свят е толкова трудно да останеш устойчив?! Не мислите ли?
Бърза храна, бърза мода…. всичко в името на повече време, дори и ние не знаем за какво… Бързаме да употребяваме, захвърляме и не се обръщаме назад, защото не ни интересува. Лесно намираме заместители. Страхуваме се от стреса и се стараем да живеем правилно, без да обръщаме внимание какво всъщност извършваме. Надяваме се на дълголетие, без да се замислим дали реално има къде да живеем.
Всъщност досега описвах и себе си… Блогът отвори очите ми, защото откакто пиша тук започнах да живея с повишено внимание. Започнах да се уча, да обръщам внимание на потреблението си. Нелепо е да споделяш лайфстайл без да имаш вътрешни устои, които да мотивират не само теб, но и другите. Говорили сме си за примера и колко важен е той. Особено, когато имаш деца и се стараеш да ги научиш на най-важните уроци.
Обичаме да прекарваме свободното си време сред природата, а рядко се замисляме дали нещата, които потребяваме в ежедневието ни са полезни за околната среда. Знаем ли всъщност какво се крие зад понятието устойчив начин на живот?
Устойчив е всеки продукт, за чиято направа са използвани ресурси, които не вредят на планетата и не изчерпват нейните запаси. Едва през последните години дизайнерите започнаха да обръщат сериозно внимание на проблема с екологията, интересувайки се как се произвеждат материите и колко енергия ще бъде необходима за поддържането им и какво се случва след края на живота им в нашия гардероб.
Надциклиране, знаете ли какво е това?
На Запад все по-голяма популярност набира термина upcycling (up – нагоре, с добавена стойност, cycling/recycling – рециклиране). Термина се определя като „надциклиране“ и става все популярно у нас. В общи линии терминът upcycling (апсайклинг) се свързва с онези креативни хора, които се интересуват от новия живот на старите вещи и влагат въображение и находчивост да им дадат възможност за нов прочит.
Надциклирането е възможност за втора употреба на даден продукт, с което се добавя допълнителна стойност и полезност!
Пиша ви всичко това, защото смятам, че е важно да обменяме полезна информация и да си помагаме, за да бъдем по-разумни и по-добри в начина ни на живот и правилното съществуване. Всичко това бе провокирано от инициативата на National Geographic и тяхната кампанията, която тази година ни предизвиква да изберем ПЛАНЕТА ИЛИ ПЛАСТМАСА? Философията към устойчивост започва с едно обещание в началото на новата година, което може да изпълним сами, а делото ни ще направи целия свят по-добро място за живеене. Колкото повече, толкова повече, както казва любимият Пух. Промяната започва индивидуално, вътре в нас. А следващата стъпка е в примера и споделянето.
Иска ми се на науча и възпитам правилно Деа и Валерй. Често отивайки на пазар ме питат, защо си нося специална торба, с която да пазарувам и аз старателно се опитвам да им разкажа за малките стъпки, които всеки от нас може да прави, в името да се радваме възможно най-дълго на грижата на Планетата към нас. Да не бъдем единствено консуматори…
Причината да облека тази рокля на фона на потресаващата обстановка, която се намира само на няколко километра от Благоевград, е материалите от които е изработена тя. Купих я с цялото си сърце, за един специален повод миналата година, когато кумувахме на наши близки приятели. Знаех, че ще бъде особено важно и показателно какъв ще бъде модният избор, на който ще заложа в такъв ден, познавайки хората страстта ми към модата.
Роклята всъщност е от тематичната ежегодна колекцията на H&M Conscious Exclusive направена изцяло от устойчиви материали в името на устойчивата мода като философия на живот. Моделите от колекцията бяха направени от BIONIC® – фин полиестер, изработен изцяло от рециклирана пластмаса от крайбрежни отпадъци.
Изключително тематична и показателна за това, колко важно е да даваш нов живот на старите или непотребни вещи. Колко важно е да промениш съзнанието си в посока грижа както за себе си, така и за заобикалящия свят. В името да го направиш по-уютно място за живеене – отвътре навън!