Dove Self–Esteem Project. Като учим младежите как да придобият самочувстви
ATTENTION 





Последната година на активна дигитализация и обучение и невъзможността от реален контакт в учебна среда на децата особено много ме тревожат. Не просто защото децата прекарват прекалено дълго време пред компютъра, а по-скоро съм обезпокоена как да балансирам между реалната и виртуална социална среда, в която порастват.
Та Вали е само първи клас, а Деа вече активно се доближава до онази деликатна тийн възраст, в която мнението на съмишлениците е най-важно и преди всичко.
Идеализираните постове в социалните мрежи, с които тийнеиджърите днес курират живота си причиняват стрес на доста деца. До сега успявах да ги държа далеч от прекалената употреба на устройства, въпреки нещата, с които се занимавам. Дадохме телефони на момичетата едва тази година, когато почти всички деца от класа на Деа носеха телефони. (Валерѝ не носи мобилно устройство в училище, само часовник). Знам, че няма смисъл да се бунтувам срещу дигитализацията, но имам проблем и опасения с последиците, които ще доведе.
Чували ли сте за термина „perfect storm of self doubt“ – “перфектната буря от съмнение в себе си”…. Това всъщност е необходимостта от валидиране и желанието на децата и тинейджърите да се сравняват с връстниците си. Често пъти мислите: „…никога няма да бъда толкова готин, толкова слаб, толкова щастлив или толкова успешен“ водят до една подчертана уязвимост и чувство за несигурност, от което всеки родител би желал да опази детето си.
Разрешавам стоене на телефона само по час и половина на ден като следя и ограничавам използването на определени app-ове с приложението “Family link”. С него може да следите колко часа детето стои на телефона и какви канали и сайтове посещава в интернет. Особено полезно в тази ситуация, която не всеки родител може да остане у дома с децата си по време на поредната изолация. И докато аз мога да се радвам на привилегията home office, доста мои близки приятели са притеснени какво правят децата им по цял ден.
Опитвам се навременно да обсъждаме и дискутираме с децата, че броят последователи, сърчицата, с които даваме одобрение, не винаги са критерии и често пъти дават една грешна и илюзорна посока за съществуване и оценка. По-скоро дори съм притеснена, че стремежът ми да ги държа на страна от социалните мрежи и интернет, може да рефлектира върху социалните контакти и самочувствието им.
Споделих тези тревожност с още няколко майки тук и обмислям да разгърнем дискусия, в която да обменим опит и съвети как да се справим със ситуацията. Особено, когато за доста от нас това е част от работата и сферата, в която се развиваме.
Обмисляме дори да организираме и виртуални срещи в ZOOM, където заедно да обсъдим ситуацията, пред която сме поставени и бих била много щастлива тези от вас, които искат да се включат да ми пишат. Сигурна съм, че доста майки изпитват същите страхове и ще ви бъда благодарна като родители да бъдем социално отговорни и заедно да си помогнем в това.
Иска ми се когато се оглеждат в огледалото да се виждат с моите очи и по начина, по който аз ги виждам. Да им вдъхвам увереност всеки път, когато се разколебаят и да ги подсещам да бъдат храбри, търсещи и вдъхновяващи.
Искам да ги науча, че красотата е източник на увереност, а не на безпокойство. В тази „битка“ се съюзявам с @dove и съм безкрайно щастлива да ви споделя, че заедно с Деа и Валерѝ сме част от #DoveSelfEsteemProject. Проектът за подобряване на самочувствието сред деца и подрастващи е създаден още през 2004г и до момента е достигнал до над 60 милиона млади хора в повече от 142 страни в света. Целта на проекта е до 2030 г. да помогне на ¼ милиард млади хора да изградят доверие към тялото си.
Споделих ви, че се безпокоя от тази бързоразвиваща се дигитална среда, в която децата израстват и печелят внимание и интерес, на база брой лайковете и последователите в социалните мрежи. Не мога да повярвам колко малки са все още Деа и Валерѝ, а коментират помежду си, който колко последователи в тик-ток има?! Към момента успявам да ги държа далеч от другите социални канали, но когато всичките им връсници са в Тik Tok аз съм безсилна и не искам да ги потискам, с отказ или забрана да ползват платформата. Опитвам се да правя друго! Гледаме заедно различни видеа и канали, които ги вълнуват, DIY проекти, танци и видеоблогове в YouTube. Деликатно се опитвам да наблюдавам начина, по който реагират и да им обясня, че зад красивите снимки и съвършената визия, която ги привлича, стоят доста програми и филтри, които често пъти са ненужни и изкривяват действителността. Наистина не осъзнаваме каква безмълвно и доста прогресивно социалните мрежи пълни с филтрирани и рекламни снимки пораждат тревожност и неувереност в подрастващите.
Проучвание на @dove показва стряскащите цифри, че 8 от 10 подрастващи спират да се виждат с приятелите си, а 7 от 10 нямат смелост да изразят открито мнението, защото не се чувстват уверени в начина, по който изглеждат.
Всички обучителни ресурси, създадени от световни експерти, са със свободен достъп за сваляне на адрес www.dove.com/bg/selfesteem Разгледайте ги и нека насърчим дъщерите си, да бъдат уверени в нещата, в които са най-добри.
Щастливи ли сме наистина от илюзьорния свят, в който и живеем, пренаситен от филтри и програми за ретуш, с едничката цел да се почувстваме по-харесвани и обичани? Жалко нали? Едва ли лайковете ви носят по-висока самооценка и подобряват качествата ви?!
Участието ми в #DoveSeelfEsteemProject и изминалите дни, в които бях сред участниците в световната конференция за “Изкривеното селфи” и нереалистично създадените стериотипи за красота, ме накараха доста да преосмисля посоката на светоусещане и възпитанието и съветите, които ще отправя към децата си.
Филтрите и проложенията за ретуширане са забавни за използване и позволяват на момичетата да експериментират със самоличността си, но в действителност не осъзнаваме колко много могат да навредят. Изкривявайки начина, по който изглеждат, те създават идеал за красота, който не може да бъде постигнат в реалния живот. Плашещите данни показват, 62% от момичетата на възраст 10 – 17 години използват филтри или приложения за да променят начина по който изглеждат на своите снимки. Та те са деца? Имат най-чистия и бляскав поглед и най-красивите личица. И докато инструментите за редактиране, които до преди години бяха достъпни само за професионалисти, сега почти всяко приложение и социална мрежа предлага хиляди филтри за ретуш, които не просто ги променят, а ги правят и прекалено еднакви.
Тъжната статистика показва, че 24% от момичета не се чувстват красиви ако не получават харесвания на снимка, която публикуват в социалната мрежа, а 29% от момичетата в България се чувстват по-малко красиви, когато гледат снимки на инфлуенсъри и знаменитости в социалните мрежи. Допълнителен проблем е безпокойството, което при следствие социалните мрежи и изображенията, които виждат децата там.
Dove предприема действия за популяризиране на положителния образ и истинската красота. За тази цел, заедно с “Академия за родители” и “Асоциация за родители” организират обучения за подобряване на самочувствието сред деца и подрастващи.
Безплатните материали и ръководства за родители и учители целят да изградят медийна грамотност, изследвайки как изображенията и посланията в рекламата, социалните мрежи и киното често изкривяват истината. Изработени са и изключително интересни стратегии за противопоставяне срещу идеалния външен вид и за изграждане на увереност в собственото тяло. >>>>>>https://www.dove.com/…/about…/dove-self-esteem-project.html
Ръководството за родители носи посланието “Увереното ми аз”. Оставям ви линкове, в които може да свалите безплатните обучителни материали, защото трябва да бъдем социално отговорни и да вдъхнем самочувствие на децата си. Време е да ги накараме да заблестят!
Facebook Comments Box