За днешния ни гост се е изписало доста…. Харизматична и ярка – не само с цвета на косата си, а с пъстрата и весела душа, която носи. Едва ли има човек, който не познава красивите порцеланови чаши във формата на сърце и дръжка страринен ключ. Дамата, която донесе у нас най-хубавото от Франция и Италия, създавайки своето уникално изкуство.
Екатерина Лашова е майстор керамик, създаващ творби за специалните и сладки моменти в живота ни – персонална посуда, която наистина е наслада за всяко сетиво.
Етикетът в храненето е един от основните компоненти за успехът и развитието ни в личен и професионален план още от деца. Както добре знаем добрите маниери в храненето се преподават и усвояват в най-ранна възраст. Точно това е и темата, която бих искала да разгърнем заедно с Екатерина и да обсъдим една наистина важен въпрос, с който доста родители се сблъскват повреме на захранването на своето дете.
Безкрайно щастлива и поласкана съм Екатерина да бъде мой гост, в една рубрика, която попълвам и развивам със страшно много любов – #творЧЕСТво. Следя с интерес творчеството и развитието ѝ през всички тези години. Влюбих се в деликатния, но доста атрактивен начин, по който тя се опитва да обърне внимание на културата на хранене, създавайки своите красиви прибори за хранене и сервиране. Да възпиташ вкус и етикет у хората е истинско майсторство, а Екатерина знае как да задоволи всеки вкус.
Във време, в което храненето стана емоция, атракция и изкуство, е особено важно тя да бъде поднесена красиво и атрактивно, за да изглежда истинско произведение на изкуството, нали така?!
- Екатерина здравей, ти си професионален майстор керамик, учила си 2 в Брюксел, 5 години в Париж и си имала Ателие в Италия за 4 години, кое бе най-ценното, с което се прибра у дома в България?
Екатерина: Здравей Калина. Благодаря ти за поканата и представянето ми от твоя страна, много се радвам да мога да разкажа за моята работа. С какво се прибрах от странстването ми ли, с голям заряд за работа и творчество.
Със заряд да създавам интересна керамика за всеки ден, с много чувство за хумор и безмерен отимизъм.
- Знам, че човек променя целия си светоглед след като се появят децата. Сподели ни какво се промени и вдъхнови след появата на Джорджо ?
Екатерина: Първо мисля,че станах много дисциплиниран човек. Сега намирам идеи и вдъхновение от странни източници,за които преди не бих и помислила.
- Какъв беше първият съд, който създаде специално за него?
Екатерина: Разбира се, посудата за деца, винаги е пластмасова с идеята да не се счупи. Моето дете израсна с порцеланова посуда и мисля тогава разбра,че всяко нещо има тегло и може да се счупи.Ако бяха от пластмаса, това нямаше да е така. А да ви призная, стандартизацията относно посудата хич не ми приляга на вкуса и мисля, че дори и когато ходих да гледам тези пластмаси, не ми харесваше идеята, която трябваше да приема за моето дете. Винаги с анимационен герой. Това до някаква степен премахва фантазията, а по -скоро директно те вкарва в определена рамка.
За него създадах купичка с малко пате в средата. Напомнями на Мери Попинс, някак си … патето за вана се намира в чинията ти… хайде да плуваме … 🙂
Не зная дали се изразих правилно, но все пак като творец аз създавам моя реалност от обекти.
- Говорихме доста по темата около захранването на децата и за това колко важен е примерът. За специалните моменти, когато цялото семейство е около масата и приборите за хранене, които са мостът между уют, традиция и изкуство. Разкажи ни твоето усещане по темата?
Екатерина: Всъщност бащата на Джорджо е италианец – спомням си как той винаги казваше как в Италия от малък е израснал с красотата на града и техните традиции. Затова за тях красотата е естествен рефлекс в битието им.
Мисля си, че и ние като българи, и вече граждани на света, можем да предадем нашите усещания за уют, топлина и естетика в детайлите на нашите наследници. Децата ни от малки забелязват детайлите, ние само трябва да ги напътстваме, за да съумеят да разберат колко е важно усещането на малките ни семейни моменти.
- Дипломната работа, с която си се представила на завършването си в Париж носи заглавивто “Моно сет за закуска”( за един човек). Как се спря на тази тема?
Екатерина: Като студент в Париж, аз работех в ресторант (различни ресторанти), но накрая точно в един определен и винаги бързах. Защото аз съм следвала в държавната Академия по изкуствата на Париж. Това е университет, който не е платен и беше много строго от към присъствието на студентите в лекциите. След училище тичах на работа и така седмиците ми минаваха стремглаво. Толкова всичко беше една въртележка, че сутрин пиех портокалов сок от кутията,правех си нескафе със затворени очи и всичко ми се сливаше. От там дойде и идеята за кутията на сока, която става кана и една история между съня и сутрешната ни реалност… Сет за един човек в забързаното му ежедневие. Сервиз, който съдържа кана, чаша и захарница. Като от кутията тетрапак веднъж има кана и веднъж има декомпозирана форма и от нея излизат две тела: чаша със захарница, всъщност още от моите студентски години харесвах забавните идеи. Комбинацията от семпла форма и смешна, неочаквано изненадваща дръжка. Направих различни проучвания навремето, защото аз все пак се дипломирах 2004, проучванията бяха за рециклиране на форми, които вече съществуват и техният нов живот. Това е една моя любима тема.
Тук ще си позволя още няколко думи, а именно… В съвремения ни свят, има огромен набор неща създадени за еднократна употреба, измислени за бъдат само удобни за веднъж и изхвърлени.
В този контекст, само смяната на материала, може да им сменим функцията и продължителноста на живот. Това се получи с прочутата смачкана чаша, която вече 14 години в моето Ателие ние предлагаме нови визии на една точно такава идея. Тя не е тръгнала от мен ако първоавтор, но моята разработка е в съвсем друг мащаб и идея цялостно.
- В тази посока как си представяш добрата посуда за деца?
Екатерина: Преди всичко удобна и забавна. Това е. И може би в различни цветове, да е пъстра и да е в идеята да носи наслада – чисто естетически.
- Голяма част от родители срещат трудност около проблема как да ангажират вниманието им за хранене. Как бихме могли да събудим интереса и любовта на едно дете към вкусна и здравословна храна?
Екатерина: Е тук си мисля, че всеки трябва да извика детето в себе си, макар и родител и да може да бъде откровен и да отдели време да поиграе на темата с храната, заедно с детето си. Мисля тогава възприятията на нашите деца ще са различни и те ще разберат. Важно е да не се налага, заповядва и други странни методи за уж възпитание на децата ни. Аз разбира се подхождам от моят личен опит с детето ми, разказвам и питам, говорим и всеки предлага. Той в момента е доста наясно с продукти, съставки и начини на проготвяне. Започва се още от съвсем малки, тази така комплексна култура на хранене. Не трябва да изолираме детете от тези уж елементарни домашни задължения, като пазаруване, приготвяне и поднасяне на храната. Това е! Просто децата са много внимателни, стига да съумеем да ги заинтругуваме.
- Знам, че черпиш вдъхновение от миналото и от различните култури. Какво от българското минало би възродила и би вдъхнала живот с една съвременна визия?
Екатерина: Това е много хубав въпрос! Нашите традиций са много богати и пъстри. Една от любимите ми е Великден и боядисването на яйцата. Това заслужава да го пазим и предаваме. Ние в Ателието ми всяка година прибавяме нещо ново за да може да има отделено специално място, червеното яйце. Това е идея за която и тази година ще предложим нещо ново.
- Като посланик на добрите обноски какъв е най-важният урок в етикета на сервиране и хранене?
Екатерина: Винаги използвайте повече фантазия,но лично вашата,създавайте лични,ваши семейни традиции и отделяйте време за и на трапезата с децата си и времето в което,приготвяте и се храните заедно. Всеки детайл на етикета го има. Вие или може да ползвате общоприетите или да ги трансформирате и да имате ваши, лични, семейни.
- Мислила ли си да създадеш ателие по керамика за деца и какъв ще бъдат първите стъпки, които трябва да усвоят малчуганите?
Екатерина: Да мислила съм, но в момента е трудно, защото имаме винаги много задачи и клиенти и чисто физически е трудно организацията. Ами най-вероятно само ще им дам глината и като за първи път ще очаквам да видя те какво ще ми покажат.
- Какво престои за Екатерина Лашова в близко бъдеще?
Екатерина: Скоро е празника на всички влюбени и в същия момент на всички “загубени” по виното. Ателието ни ще учавства в базар, който е на морето . Аз на драго сърце реших да се включим, защото аз обичам този двупразник. Но разбира се и имам личен афинитет към морето и то винаги наделява. Това е в момента, всичко е със сърце в момента,сърцата ни е работата, какво да правим.
Новата колекция на бранда Ekaterina Lachova LOVE може да разгледате тук: https://www.facebook.com/elachova
фоотография: Ивайло Груев, Мирослава Дерменджиева, Studio Ekaterina Lachova, личен архив