Не бих се определила като екстремист, въпреки че проблема с кръста направих точно след бънджи. Но виж – авантюрист със сигурност съм!
От доста години с Георги правим планове за гмуркане, но както добре знаем – шубето си е чист страх и винаги отлагахме за следващия път.
Миналата година след като пропуснахме лято в Созопол и след всички истории покрай актуалните проблеми с нашумялата болест си казахме, че няма какво да губим и искаме да опитаме…
След толкова месеци с повишено внимание и притеснение, човек определено има нужда да разпусне по един друг начин и да направи нещо необичайно и различно, извън зоната му на комфорт. А както знаете – ние двамата, силно земни зодии – телец и то на една дата, обичаме повече от всичко устойчивостта и това да чувстваме опора под краката. Въпреки всичко, беше време за промяна…
Двойка здраво стъпли на земята, но смели в желанията и мечтите си… поехме към предизвикателството и се гмурнахме за първи път!
Адмирации към екипа на Sub Diving Созопол. Както ви споделих голямото решение и категоричност бе взето след един репортаж на “Темата на NOVA” за водолазите, за спецификата и отговорността на този вид професия. Тема, която искрено ни запали.
Имахме удоволствието да се запознаем именно с Найден и неговите момчета. Найден Недев в бивш военен водолаз със солидна подготовка. Усвоил водолазното гмуркане от най-добрите в този бранш – инструкторите на ЛВШ – леководолазна школа – военноморска база Варна. Сертифициран водолаз – инструктор, което на наш език означава, че човекът има право да организира курсове за обучение и сертификация на бъдещи водолази. Заедно с това той има разрешението да основава и ръководи собствено училище за тази дейност – такова, което посетихме ние в Созопол.
Към момента клубът в Созопол предлага своите услуги в района на Южното ни Черноморие, също така и в Гърция – Егейско море и Малта. Услугите включват еднократни гмуркания, различни подводни разходки, водолазни екскурзии в чужбина, както и водолазни курсове – за начинаещи и напреднали водолази. При желание след успешно завършване на курса училището издава международно признат водолазен сертификат.
Тук е време е да споделя и малко емоции от първо лице. Аз онази хиперемоционална личност, която е бушуващ ураган от емоции, бях решена да изпитам и обуздая страха си! Въпреки че предусещах какво ще се случи. Ускорен пулс, сърцебиене и неописуемо вълнение, опаковано в нелепа и налудничава усмивка и постоянно кимаща глава в знак на разбиране, а всъщност нищо непопиващ мозък, който минути по-късно щеше да се срещне с най-големия ужас от сънищата си. Аз съм човек, който дори в нормална среда срещам затруднения с дишането и се задъхвам от неконтролируема емоция, в повечето пъти дори от радост. Лекът в тези случаи е прозявката! Начин, по който опитвам да балансирам и успокоя организма си… И така с лека тревожност, но с огормно желание, се впуснах заедно с Георги, в най-големия си страх, да преборя поредната слабост, която не харесвах.
Респект към толеранса и търпението на нашия инструктор, който още когато обличахме водолазните костюми усети бушуващите страсти и ме предупреди изрично да не се притеснявам и категорично да не се отказвам… Подсмихвайки се, нищо неподозираща, трепетно навличах водолазния костюм, до заветния миг, в който на брега на морето, дойде моментът, в който да покажем усвоените му препоръки и съвети. Как да дишаме, как да се потапяме, как да балансираме с акваланга и как да даваме съответните знаци в какво състояние се намираме.
Ето тук… за миг приключи моето присъстие…. Големият ужас, в който потопих главата си, опитах се да поема въздух и да дишам с акваланга, все още усещайки дъното под краката си и огоромния ужас и истерия, които ме обладаха. Не мога да ви опиша какво изпитах. Като един от онези сънища, в които знаеш, че сънуваш и искаш да се събудиш, ама не можеш.
За няколко секунди бях готова да прекратя всичко, само 30 мин. след проведеното обучение и първи опит под водата, бях готова да си тръгвам. Искрени благодарности за волята и тъпението на Кирил – , който като истински психолог успя да ме укроти, да обясни как това е най-нормалната реакция при всеки, който за първи път опитва водолазно гмуркане. Научи ме на първо място да имам толеранс към себе си и собствния ми организъм. И заедно с Георги ме изчакаха да отмине първоначалният ужас, за да продължим нашата подводна разходка. Сякаш знаеше, че наистина ще издържа следващия час и половина без проблем… Хубаво е някой да вярва е теб, нали?! След овладяната емоция, лека полека започнахме потапянето все по-надълбоко, като не си представайте някакви огормни дълбочини. Достигнахме до 5 метра, които за мен се усещаха като 50 м. В един момент, дори и Георги изпита дискомфорт от неправилния баланс на налягането, защото най-важно е потапяйки се да настройваш организма и ушите за следващо ниво. Ако не го направиш правилно, неминуемо ще срещнеш трудности…
Тук е момента да споделя няколко важни правила, които трябва да знаете и спазвате.
Защо е важно да овладеете рефлекса вода-нос и как изобщо да го правите?
Важно да тренирате координацията между устата и носа си по такъв начин, че да можете да вдишвате и издишвате през носа си под вода през устата.
Овладяване на автономноста под водата – най-важната точка при първо гмуркане!
Първото потапяне под вода се прави на малка дълбочина, за да се усвои дишането с водолазен дихателен автомат. Според възможностите на курсиста максималната дълбочина варира от 2 до 7 метра. При нас, първият опит бе до 5 метра и преходът, който направихме бе в залива на Южния плаж в Созопол, където за кратко време и разстояние при несигурност успявахме бързо да стигнем и изплуваме на повърхността.
Колко важно е регулирането на налягането при потапяне?!
Възможно е да получите замайване от промяната на налягането. Затова е особено важно постоянната регулация и подготовка.Това на прост език за първо гмуркане ще рече, че когато усетите промяна в налягането и лека болка и неразположение в ушите, трябва да надуете леко въздух, за да балансирате и да се подготвите за следващ етап в приключението.
Истината е, че преборих страха си – както аз, така и Георги. Сигурна съм, че вторият път – ще дойде истинската наслада. Страхът от първото подводно приключение ще отстъпи място на насладата от вече познатата среда. Това преживяване, повярвайте ми не се забравя. Все още понякога сънувам как плувам и как преодолявам първоначалния шок. След това се отпускам и се рея…
И тук оттекват думите на нашия инструктор: “Отпусни се и се остави на безтегловността. Запознай се с един нов свят, в който спокойствието и унеса те водат. Запознай се с подводните обитатели и насочи цялото си внимание и същество към техния свят и живот. “
Там, където времето тече бавно и никой не бърза за никъде… Нали все пак всички мечтаем за това. Може би поради тази причина дайвингът става все по-популярен. Осигурява ни гостуване в един мечтан свят – където всичко се случва с времето си! Там където безтегловността е привилегия на смелите и решителните да променят нещо!